Cümlenin Öğeleri Ayırma Programı

 

knight online gb

REKLAM ve SPONSORLUKLAR İÇİN: vpvsistem@gmail.com

KNİGHT ONLİNE FACEBOOK GRUBUMUZ AÇILMIŞTIR. PAYLAŞIMLARINIZ VE SORULARINIZ İÇİN BEKLERİZ. https://www.facebook.com/groups/knightonlinefan

Forumu REKLAMSIZ kullanmak için 30 saniyede ÜCRETSİZ ÜYE olabilirsiniz.

PatroN

Üye
Üye
Katılım
5 Mar 2019
Mesajlar
238
Tepkime puanı
8
Puanları
18
Konum
İstanbul
Cümlenin öğeleri ayırma programı , Türkçe öğrenenler veya Türkçe öğretmenleri için çok yararlı bir araç olabilir. Cümlenin öğeleri ayırma programı, adından da anlaşılacağı gibi, verilen bir cümleyi özne, yüklem, nesne, dolaylı tümleç, zarf tümleci ve edat tümleci gibi ögelerine ayırarak gösteriyor. Böylece cümle yapısı ve anlamı hakkında daha iyi bir fikir edinmek mümkün oluyor.

Cümlenin öğeleri ayırma programı nasıl çalışıyor?

Cümlenin öğeleri ayırma programı, web tabanlı bir uygulama olarak tasarlanmış. Yani internet bağlantısı olan herhangi bir cihazdan erişilebiliyor. Uygulamanın arayüzü oldukça basit ve kullanıcı dostu. Uygulamayı açtığınızda karşınıza bir metin kutusu ve bir buton çıkıyor. Metin kutusuna analiz etmek istediğiniz cümleyi yazıyorsunuz ve butona tıklıyorsunuz. Uygulama, cümleyi ögelerine ayırarak alt alta listeliyor ve her ögeyi renkli olarak işaretliyor. Ayrıca her ögenin hangi soruyla bulunduğunu da parantez içinde belirtiyor.

Örnek olarak şu cümleyi analiz edelim:

Ali bugün okula gitmedi.

Uygulama bu cümleyi şöyle gösteriyor:

Ali (kim? - özne)
bugün (ne zaman? - zarf tümleci)
okula (nereye? - dolaylı tümleç)
gitmedi (yapılan ne? - yüklem)

Gördüğünüz gibi uygulama, cümleyi doğru bir şekilde ögelerine ayırıyor ve bunları renk kodlarıyla gösteriyor. Böylece cümledeki her ögenin görevini ve yüklemle ilişkisini kolayca anlayabiliyoruz.

Cümlenin öğeleri ayırma programı sayesinde:

  • Türkçe öğrenenler, cümle yapısını ve anlamını daha iyi kavrayabilirler.
  • Türkçe öğretmenleri, öğrencilerine cümle analizi yapmayı daha kolay ve eğlenceli bir şekilde öğretebilirler.
  • Türkçe yazanlar, yazdıkları metinlerdeki dil bilgisi hatalarını daha rahat fark edebilirler.
  • Türkçe konuşanlar, konuşmalarını daha akıcı ve doğru bir şekilde yapabilirler.
Cümlenin öğeleri ayırma programı : https://prezi.com/rbefgu2enjac/cumleleri-ogelerine-ayrma/
 
K

kitap özet

Ziyaretçi
Işıl Işık ilk eserinin devamı olarak yazdığı bu romanında mekan olarak yine bodrum katını tercih etmiştir. Bu durum eserdeki kişi ve olayların birincinin devamı olduğu kanaatini uyandırıyor. Olaylar İstanbul Boğazı kıyısında bir kadın cesedinin çok değişik şekilde bulunmasıyla başlar. Aslında dikkat çeken ayrıntı baş kahraman Atlas’ın fark etiği bir detaydır. Kadının kolyesi Atlas’ın ikiz kardeşi Talya’nın kolyesinin aynısıdır.
Romanda farklı gerilimler aynı anda yaşanırken tüm bunlar farklı kahramanlar tarafından çok farklı şekillerde anlamlandırılmaktadır. Esas olayların seyrini değiştiren durum ise Babaları Enzel’in hayaller görmesi ile değişiyor. Atlas ve arkadaşları tüm bu gizemleri çözmeye uğraşırken tarihi Beyaz Ev ve bu evin yeni sahibi ile karşılaşıyorlar. Eserde geçen olayları anlamak gizemleri çözmek çok kolay gibi görünse de kahramanları bir hayli zorluyor.
 
N

Nur

Ziyaretçi
Ben de bir gün ahırda yalnız başıma kaldım.
 
H

Hasan akkaya

Ziyaretçi
O gece çocuklar sedirin üstünde uyumak istiyormuş
 
İ

İbrahim

Ziyaretçi
Eşek eşek olalı bu kadar kıymetlenmemişti
 

Sponsor İçerikler: LoL RP
Üst