Evrendeki Her Şeyin Bir Ölçüye Göre Yaratıldığını Örnek Vererek Açıklayınız

 

knight online gb

REKLAM ve SPONSORLUKLAR İÇİN: vpvsistem@gmail.com

KNİGHT ONLİNE FACEBOOK GRUBUMUZ AÇILMIŞTIR. PAYLAŞIMLARINIZ VE SORULARINIZ İÇİN BEKLERİZ. https://www.facebook.com/groups/knightonlinefan

Forumu REKLAMSIZ kullanmak için 30 saniyede ÜCRETSİZ ÜYE olabilirsiniz.

Ares

Üye
Üye
Katılım
10 Nis 2019
Mesajlar
85
Tepkime puanı
16
Puanları
18
Evren, muazzam bir düzen ve uyum içinde işleyen bir sistemdir. Evrendeki her şeyin bir ölçüye göre yaratıldığını, Kur'an-ı Kerim'de Allah'ın şöyle buyurduğunu görüyoruz:

"Şüphesiz biz her şeyi bir ölçüye göre yarattık." (Kamer Suresi, 49. Ayet)

Bu ayet, evrendeki her şeyin bir plana, bir hikmete ve bir amaca göre yaratıldığını ifade eder. Evrende tesadüfen oluşan hiçbir şey yoktur. Her şeyin bir yaratıcısı vardır ve o yaratıcı Allah'tır.

Evrendeki her şeyin bir ölçüye göre yaratıldığına dair pek çok örnek verilebilir. Bu örneklerden bazıları şunlardır:

- Güneş Sistemi: Güneş sistemi, güneş ve onun etrafında dönen gezegenlerden oluşur. Güneş sistemindeki gezegenlerin her biri, güneşe olan uzaklıkları, kütlesi, çapı, yörünge hızı ve eğimi gibi özellikleriyle tam bir uyum içindedir. Eğer bu özelliklerden herhangi biri değişse, gezegenlerin yaşanabilirliği ve güneş sisteminin dengesi bozulurdu. Örneğin, dünyanın güneşe olan uzaklığı yaklaşık 150 milyon km'dir. Eğer bu uzaklık çok az artsa veya azalsa, dünyanın sıcaklığı çok fazla değişir ve yaşam imkansız hale gelirdi.

- Atom: Atom, evrendeki en küçük yapı taşıdır. Atomlar, proton, nötron ve elektron gibi parçacıklardan oluşur. Atomların yapısında da bir ölçü vardır. Örneğin, atomun çekirdeğindeki proton ve nötron sayısı atomun türünü belirler. Bu sayılar arasında bir denge vardır. Eğer bu denge bozulursa, atom başka bir atoma dönüşür veya parçalanır. Ayrıca atomun çekirdeği ile elektronları arasındaki mesafe de sabittir. Eğer bu mesafe değişse, atomun kimyasal özellikleri değişir ve maddenin yapısı bozulur.

- Canlılar: Evrendeki canlılar da bir ölçüye göre yaratılmıştır. Canlıların vücutlarındaki organlar, sistemler, hücreler ve moleküller arasında mükemmel bir uyum vardır. Her organın ve sistemin bir görevi vardır ve bunu eksiksiz yerine getirir. Canlıların DNA'sı da onların genetik bilgisini taşıyan bir kod gibidir. DNA'daki her harf ve sayı önemlidir. Eğer DNA'da bir değişiklik olursa, canlının fiziksel veya zihinsel özellikleri değişir veya hastalıklar ortaya çıkar.

Bu örneklerden anlaşıldığı gibi evrendeki her şeyin bir ölçüye göre yaratıldığı açıktır.
 

Sponsor İçerikler: LoL RP
Üst