Mayozun Hangi Evresinde Kromozom Sayısı Yarıya Düşer?

 

knight online gb

REKLAM ve SPONSORLUKLAR İÇİN: vpvsistem@gmail.com

KNİGHT ONLİNE FACEBOOK GRUBUMUZ AÇILMIŞTIR. PAYLAŞIMLARINIZ VE SORULARINIZ İÇİN BEKLERİZ. https://www.facebook.com/groups/knightonlinefan

Forumu REKLAMSIZ kullanmak için 30 saniyede ÜCRETSİZ ÜYE olabilirsiniz.

Ares

Üye
Üye
Katılım
10 Nis 2019
Mesajlar
85
Tepkime puanı
16
Puanları
18
Eşeyli üreyen canlılarda üreme hücreleri olan gametlerin oluşumu için özel bir hücre bölünmesi şekli vardır: Mayoz bölünme. Mayoz bölünme, kromozom sayısının yarıya inmesini sağlayarak genetik çeşitliliği arttırır ve döllenme ile birlikte kromozom sayısının nesilden nesile sabit kalmasını sağlar.

Mayoz bölünme, mayoz I ve mayoz II olmak üzere iki aşamada gerçekleşir. Her iki aşamada da mitoz bölünmede olduğu gibi profaz, metafaz, anafaz ve telofaz evreleri görülür. Ancak mayoz I ve mayoz II arasında önemli farklılıklar vardır.

Mayoz I, kromozom sayısının yarıya inmesini sağlayan redüksiyon bölünmesidir. Bu aşamada homolog kromozomlar eşleşerek tetrat adı verilen dört kromatitten oluşan yapılar oluşturur. Bu yapılar profaz I evresinde sinapsis adı verilen bir olayla birbirine bağlanır. Sinapsis sırasında homolog kromozomların karşılıklı kolları arasında krossing over adı verilen gen değişimi olayı meydana gelir. Bu olay genetik çeşitliliği arttırır.

Metafaz I evresinde tetratlar hücrenin ekvator düzlemine dizilir. Anafaz I evresinde ise homolog kromozomlar kutuplara doğru çekilir. Bu evrede kromozom sayısı yarıya düşer . Telofaz I evresinde ise çekirdek zarı yeniden oluşur ve sitoplazma bölünerek iki yeni hücre meydana gelir.

Mayoz II, mitoza benzeyen eşitlik bölünmesidir. Bu aşamada kromatidler ayrılır. Profaz II evresinde çekirdek zarı tekrar kaybolur ve iğ iplikleri oluşur. Metafaz II evresinde kromozomlar hücrenin ekvator düzlemine dizilir. Anafaz II evresinde ise kromatidler kutuplara doğru çekilir. Telofaz II evresinde ise çekirdek zarı yeniden oluşur ve sitoplazma bölünerek dört yeni hücre meydana gelir .

Mayoz bölünmenin sonucunda oluşan hücrelerin kromozom sayısı ana hücrenin yarısı kadardır ve genetik olarak birbirinden farklıdır. Mayoz bölünme, eşeyli üreyen canlıların kalıtsal özelliklerini nesilden nesile aktarmasını ve tür içi çeşitliliği sağlamasını mümkün kılar.

Kaynaklar:

: https://desigus.gen.tr/mayozun-hangi-evresinde-kromozom-sayisi-yariya-duser/
: http://www.biyolojiportali.com/konu-anlatimi/5/28/m
 

Sponsor İçerikler: LoL RP
Üst